iletişim (!)

Yayınlandı: 02/03/2009 / Anlatamadıklarım

Ertelemek çoğu zaman kaçmak istediğimiz in eyleme dönüşmüş bir eylemsizlik halidir. Bekleriz çünkü kendimizi bağlayacak , sınırlandıracak bir hareketten korkarız. Düşünüp unutmak , yazıp tekrar tekrar hiç ummadığımız bir anda karşımıza çıkmasından daha cazip gelir. tehlike yok sorun yok . Sürekli değişen yenilenen fikirlerimiz bizi geçmişimizle yüzleşmekten kaçınmaya , dolayısıyla şimdinin duygularını , düşüncelerini ileriye geleceğe taşımamıza neden olan hareketlerden kaçınmamıza neden olur .bu yazı o ertelenmiş eylemlerden birisidir.

Aldığımız mektupları Ya da gönderdiklerimizin kalan kopyalarını bir süre sonra yakmaya başlarız , çektirdiğimiz fotoğraflarda bulunanlarla arkadaşlığımız bittikçe ya da araya kilometreler girdikçe yırtılırlar , atılırlar , bakımsızlıktan yıpranırlar ve yok olurlar artık görmek istemeyiz onları yakılan her fotoğrafta , yırtılan her mektupta birileri çıkar hayatımızdan ya da biz öyle olduğunu sanırız.

Anılardan kurtulmaya çalışmanın başlangıcı onları oluşturmaktır. hiçbirimiz daha başındayken sonununda nasıl düşüneceğimizi düşünmeyiz – düşünemeyiz aşık olurken günün birinde reddedileceğimizi ya da ondan nefret eden birisi haline geleceğimizi , evlenirken birgün boşanacağımızı , kardeşimizle aynı yatakta uyurken miras kavgasına tutuşup düşman kesileceğimizi öngöremeyiz. Başlarız anılarımızı oluşturmaya yazılanlar , çekilen fotoğraflar verilen sözler , özel günler , eğlenceler , hediyeler

Bundan 15 20 yıl öncesine kadar anıları oluşturmak zor ancak onlardan kurtulmak kolaydı şimdi ise durum biraz daha karışık. dijital fotoğraf makinelerinin olmadığı zamanda daha az fotoğraf çekiyor çekiliyorduk . İletişim ve ulaşım daha sınırlı olduğu için uzaklardan arkadaş edinmek daha zordu dolayısıyla mektup göndereceğimiz , yazışacağımız daha az insan vardı , telefon bu kadar elimizin altında değildi henüz cebe girmemişti , internetin bırakın eve girmesini henüz kafeleri bile açılmamıştı her şey sınırlı zorunlu da olsa sadeydi.

Şimdi herşey çok farklı öyle ki bu farklılık günlük hayatımıza yeni kelimeler eklememize neden oldu artık google dan arıyoruz , msn den görüşüyoruz , titreşim yolluyoruz , msn listemizdeki kişi sayısının bazen çokluğuyla övünüyor , bazende ne kadar az olduğunu vurgulayıp ağır abilik yapıyoruz. Adımız ve soyadımızdan oluşan mail adresimiz ne kadar uzun zaman önce bunu aldığımızı belli ediyor ben eskiden beri internetteyim 10 yıl oldu bu mail hesabını alalı demiş oluyoruz.

Kendimizi ifade etme isteğimiz bir başkası ile hoş beş etmekle sınırlı kalmıyor iletişim olanakları arttıkça bu olanakların kullnımıda o oranda artıyor öyle ki önü alınamayan bir tanıtım kampanyasına dönüşüyor. Bundan 10 yıl önce chat (sohbet) odalarında başlayan bu kendini ifade etme isteği bir bakıma hastalığı ağırlaşan bir tablo ile devam ediyor bu yazıyı okuyanların pek çoğu zurna kanalında disconnect olduğumuzda internetcafeciden yardım istemiştir. Chat odalarında yapılan sohbetin şekli ekranın sağında nick (rumuz – takma ad ) ını beğendiğimiz ya da ilgimizi çeken kişiyle sohbet etmek ve kabul etmek gerekir ki kendimizi olduğumuzun dışında göstermek gayretiyle gelişen ve muhtemelen bir daha karşılaşmayacağımız cinsiyetinden asla emin olmadığımız kişilerle saatlerce yazışmak demekti. Bu sürec pek çoğumuzun internetle tanışmasıydı belkide o yıllarda internet saatlerce monitörün karşısında oturup chat yapmaktı hatta en ilgi çeken haberler chatte tanışıp evlenen çiftlerin haberleriydi ardından daha kapsamlı ve profesyonel web sayfaları (ağ kümeleri) arkadaş bulma hizmeti vermeye başladı. Üyelik ve çoğunlukla ücretli üyelik isteyen bu sayfalar örneğin siberalem.com u duymayanımız yoktur. İnternetin evlerimize girmesiyle beraber kullanım alanı genişleyen anlık mesajlaşma (ileti) programları (yazılımları) ile artık chat(sohbet) odalarında veya arkadaşlık sitelerinde arkadaş bulma dönemi kapanmasa bile geride kalmış , arkadaşlarımız ile msn , skype , google talk vb yazılımlar sayesinde yazışma , konuşma ve görüşme dönemi başladı. Telefonla konuştuğumuz Ya da mesajlaştığımız arkadaşlarımızla em-es-en den görüşmeye başladık.

Devam edecek….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s