Geliştirici,Paketçi,Katkıcı

Yayınlandı: 04/03/2009 / ozgurlukicin, Pardus

Pardus geliştirici listesinde karşılaştığım ve dönem dönem yeniden alevlenen geliştirici ,çekirdek ekip , UEKAE dışındaki geliştiriciler, gibi tanımların kullanıldığı ve özü itibariyle çekirdek ekip ve diğer geliştiriciler ayrımı yapıldığı yönündeki eleştiriler ve genelde Erkan Tekman ın böyle bir şey olmadığına dair yaptığı açıklamaları okurken , aklıma geliştirici kimdir sorusu takıldı.

Pardus’u geliştirmekten anladığımız nedir ? Eğer Pardus’a bir şekilde fayda sağlayan herkes geliştiriciyse ,o halde Pardus hakkında nasıl belgesi yazan, pisi paketi yapan ,eşine dostuna Pardus’tan bahsedip bilgisayarlarına Pardus kurmalarını sağlayan herkesi geliştirici olarak kabul etmeliyiz. Ancak kabul edersiniz ki bu tanımın çerçevesi çok geniştir ve aslında gerçeği de tam anlamıyla yansıtmaz.

Bu konuda kendimce bazı tanımlamalarda bulundum. Geliştirici , Paketçi, Katkıcı,

Geliştirici ; Pardus’un olmazsa olmazlarını(Çomar,Pisi,Yalı vb) meydana getiren , bakımını yapan kişiler.

Paketçi ; Pardusta olması zorunlu olmayan (amsn,kmess,yazı tipleri vb) ancak linux için yapılmış yazılımları ve diğerlerini Pardus kullanıcılarının rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanmalarını sağlamak için pisi paketlerini yapan kişiler.

Katkıcı ; Pardus kullanımı hakkında belge , simge seti, duvar kağıdı vb hazırlayan kişiler.

Kabul görür mü ? Gerçekleşir mi? bilmiyorum ancak pek çok kişinin neden Blog yazdığını şimdi daha iyi anlıyorum.

Reklamlar
yorum
  1. Necmettin Begiter dedi ki:

    Peki çevirmenleri nereye koyuyorsunuz?

  2. sezaiyorum dedi ki:

    Çeviri çalışmalarına bu sınıflandırmada yer vermememin önemli bir eksik olduğunu eleştirel ,kısa ve net sorunuzla daha iyi anladım. Listeye Çevirici tanımı da eklenebilir fakat benim görüşüm çeviri çalışmalarının çok önemli , zahmetli bir çalışma olmasına rağmen meydana getirilmiş bir ürün üzerinde yapılan bir çalışma olduğu için Geliştirici tanımı içinde yer alamayacağı , yine bir pisi paket yapma işlemi de olmadığı için Paketçi tanımı içinde de yer alamayacağı yönündedir. Ancak çeviri çalışmaları Pardus un yaygınlaşmasını sağlayan bir çalışma olduğu için Katkıcı tanımı içinde yer almasının uygun olabileceğini düşünüyorum. yorumumla ilgili eleştirilerinizi esirgemeyin lütfen.

  3. Çevirmenlerin katkıcı grubunda olduğu görüşünüze katılıyorum. Fakat geliştirici/paketçi konusunda benim (Pardus’la bağlantılı olmayan, kişisel görüşüm şöyle: Program yazanlar geliştiricidir, yazılmış bir programın .tar.gz’sini alıp .pisi, .rpm veya .deb, .exe, .msi paketi yapanlar paketçidir. Yani bir programı yazan kişi aynı zamanda bu paketlerden birini yaptıysa paketçidir de.

  4. sezaiyorum dedi ki:

    Elbette kişiler sadece bir tanım içinde yer alır demek doğru değil bir kişi hem geliştirici ,hem paketçi , hem de katkıcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s