Hata raporları'nın dili

Yayınlandı: 09/03/2009 / ozgurlukicin, Pardus

Pardus kullanmaya başladığım süre düşünüldüğünde , uzun sayılabilecek bir zamandır Pardus geliştirici listesini takip ediyorum. Bu günlerde alevlenen bir tartışma, zaman ,zaman  hortlayan ve sonuca varılamayan bir başka tartışmayı akla getiriyor , İbadetin veya duanın Arapça mı Türkçe mi yapılması tartışmasını.
Listeye yazma hakkı olmayan ,muhtemelen “hariçten gazel okuyan” olarak etiketlenmeye aday birisi olarak aklıma gelenleri paylaşmak istedim.
Hata raporlama dilinin hangi dilde yapılacağında temel alacağımız ölçüt ne olmalıdır ? Eğer belirleyeceğimiz ölçüt ideallerimiz ya da iddialarımızsa “Tüm dünya tarafından kullanılan yaygın bir dağıtım” olmak gibi. İngilizcenin kullanılması akla yatkın gelmektedir. Ancak gerçekler böyle midir? Bununla ilgili veriye sahip olmasam da henüz bahsettiğim konuma ulaşmadığımız ortadadır. o nedenle belirli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar kullanıcıların çoğunluğunun kullandığı dil olan Türkçenin hata raporlamada kullanılan dil olarak kalmasının hatta mümkün olduğunca Türkçe karşılığı olan İngilizce kelime ve terimlerin kullanılmamasının Türkiye de Pardus’un dolayısıyla Linux’un ve özgür yazılım düşüncesinin kabul görmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunacağından yerinde olacağını düşünüyorum.
Hata raporlamanın İngilizce yapılmasının da doğal sürecine bırakılmasının, zaten yoğun olan ve okuduklarımdan sezdiğim kadarıyla sinirleri gerilmiş Pardus geliştiricilerinin yararına olacağını düşünüyorum. Bırakalım talep Türkçe konuşup anlaşabilenlerden gelmesin. Eğer yabancı geliştiricilerimizden talep edenler olursa , buna katkıda bulunmayı da kabul ederler sanırım. Yabancı geliştiricimiz , kullanıcımız arttıkça İngilizce veya diğer dillerde forumlar , wikiler , ve posta listeleri oluşacaktır. Talep Arz ı oluşturacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s